Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Jak założyć własną działalność?

Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Data publikacji 6 lipca 2022


Coraz więcej osób rezygnuje z pracy na etacie i postanawia założyć własną działalność gospodarczą. Oczywiście najpopularniejszą formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Dzięki temu, że formalności jesteśmy w stanie załatwić w ciągu jednego dnia, założenie jednoosobowej działalności jest dosyć proste. Służy do tego formularz CEIDG-1. Największą zaletą tejże działalności jest fakt, iż nie musimy posiadać żadnych środków finansowych podczas zakładania firmy, jak ma to miejsce w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak założyć własną działalność?

Podczas zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej nie musimy wnosić żadnych opłat. Panuje także zasada „jednego okienka”. Dzięki niej działalność możemy założyć:
– online plus wizyta w urzędzie poprzez złożenie wniosku przez internet, za pomocą formularza CEIDG-1 znajdującego się na specjalnej stronie internetowej. Następnie w ciągu 7 dni należy złożyć stosowny podpis już w samym urzędzie miasta
– osobiście w urzędzie miasta lub gminy, składając formularz CEIDG-1
– online przy pomocy profilu bankowości internetowej, profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Jest to zdecydowanie najprostszy i najwygodniejszy sposób założenia działalności. Na portalu CEIDG musimy wypełnić wniosek i podpisać jednym z wymienionych sposobów
– telefonicznie w przypadku którego wniosek wypełnia konsultant. Następnie na wskazany numer otrzymamy sms z numerem wniosku, z którym będziemy musieli udać się do urzędu miasta lub gminy w celu złożenia podpisu
– listem poleconym, w którego przypadku wniosek CEIDG-1 musi być poświadczony przez notariusza.

Warto pamiętać, że wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców CEIDG jest bezpłatny. Przede wszystkim dokonywany jest z chwilą zamieszczenia danych w CEIDG i będzie on jawny i dostępny poprzez portal CEIDG. Ponadto w każdej chwili można go zmodyfikować i jest jednoczesnym zgłoszeniem działalności do Urzędu Skarbowego o nadanie numeru NIP, a także do Urzędu Statystycznego o nadanie numeru REGON i do ZUS-u jako płatnika składek.

Wpis do CEIDG nie jest jedynym obowiązkiem wobec ZUS-u. W ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej, musimy dokonać swojego zgłoszenia jako osoby ubezpieczonej. Służą do tego formularze ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Przez 24 miesiące mamy możliwość płacenia obniżonej składki na ubezpieczenie społeczne, a jeszcze zanim zaczniemy je płacić, możemy skorzystać z prawa do tak zwanego Małego ZUSU. Oznacza to, ze przez 6 miesięcy możemy skorzystać z obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne.

Własna działalność krok po kroku

Na początku należy wybrać formę prawną działalności gospodarczej. Następnym krokiem jest wybór formy opodatkowania firmy, a po wybraniu kodów PKD, przychodzi czas na założenie firmy. Kolejnym etapem jest wybór dobrego biura rachunkowego oraz rejestracja firmy, za sprawą wypełnionego wniosku CEIDG-1. Na samym końcu należy założyć konto bankowe i wyrobić pieczątkę firmową.

Fulfillment dla e-commerce: klucz do sukcesu twojego sklepu internetowego

Redakcja centrumtargowe.com.pl

"CentrumTargowe" to innowacyjna redakcja internetowa, która skupia się na tematach związanych z biznesem, marketingiem, sprzedażą oraz e-commerce. Jej działalność koncentruje się na dostarczaniu czytelnikom najnowszych trendów, praktycznych porad oraz analiz z obszaru handlu, marketingu internetowego oraz prowadzenia biznesu online. Zespół redakcyjny "CentrumTargowe" to eksperci z różnych dziedzin, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby wspierać czytelników w rozwijaniu skutecznych strategii biznesowych, zwiększaniu efektywności sprzedaży oraz budowaniu silnej obecności online. Celem redakcji jest nie tylko dostarczanie wartościowych treści, ale także inspiracja i wsparcie przedsiębiorców w osiąganiu sukcesów w dynamicznym świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?