centrumtargowe.com.pl

Strona poświęcona biznesowi i marketingowi.

Biznes

Na czym polega e-commerce?

Na czym polega e-commerce?

Na czym polega e-commerce? Jest to nic innego jak handel elektroniczny, który staje się coraz popularniejszą formą prowadzenia sprzedaży. Warto poznać podstawy i zaznajomić się z zasadami e-commerce.

E commerce co to jest?

Jest to model handlowy, który oparty jest w głównej mierze na sieci internetowej oraz innych zdalnych formach komunikacji. Sklep internetowy może prowadzony być bez konieczności posiadania sklepu stacjonarnego. Każdy, kto ma miejsce magazynowe może w bardzo prosty sposób rozpocząć swoją przygodę z handlem. Klienci cenią sobie możliwość dokładnego zapoznania się ze specyfikacją towaru. E-commerce umożliwia wirtualne zapoznanie się z towarem oraz asortymentem, który znajduje się w sklepie. Obcojęzyczna nazwa może sugerować, że takie rozwiązanie jest czymś nowym, jednakże pierwsze sklepy internetowe powstały już 25 lat temu i do dzisiaj ta forma handlu jest rozwijana. Pierwszą firmą, która tak sprzedawała produkty była księgarnia Nepo. Warto zaznaczyć, że ten system sprzedaży to również pewne rozwiązanie dotyczące sklepów internetowych, które nazywa się tak samo, czyli e-commerce. System ten może zostać zainstalowany i skonfigurowany zgodnie z wymaganiami klienta na serwerze WWW, dzięki czemu sklep będzie dostępny dla klientów.

Prowadzenie sprzedaży w e-commerce

Warto zaznaczyć, że również w Polsce działają duże sklepy oparte na tym systemie. Są to: Ceneo, Skąpiec czy również wypuszczone przez Google – zakupy Google. Mogą to być również porównywarki, dzięki którym klient będzie mógł wybrać najlepszą dla siebie opcję. Takie porównywarki często są zaopatrzone w marketplace, który działa równorzędnie z porównywarką. Marketplace to strona, na której można kupić wybrane rzeczy od różnych sprzedawców. Strony, które udostępniają takie oferty, pobierają odpowiednią prowizję od sprzedaży. W Polsce bezapelacyjnie największą sławą cieszy się Allegro, które jest obecne na naszym rynku do wielu lat. Obok Allegro warto wymienić, również Arena.pl, Ceneo oraz Empik.

Jak prowadzi się biznes e-commerce?

Wiele osób chce poznać możliwości pracy w e-commerce. Warto zaznaczyć, że handel taki może być oparty na sprzedaży B2C, czyli bussiness to customer. Jest to relacja, która łączy firmę z konsumentem. Stroną umowy jest klient końcowy, który kupuje rzeczy bezobsługowo.
Sprzedaż w tym systemie może opierać się również na B2B, czyli relacji łączącej dwóch przedsiębiorców. W takim modelu najważniejsze jest tworzenie relacji między kontrahentami. Sprzedaż w takim systemie oparta jest na specjalnej współpracy handlowca oraz klienta.
Ostatnim modelem wykorzystywanym w e-commerce jest sprzedaż C2C, która jest rodzajem transakcji pomiędzy osobami prywatnymi. Przykładem takiej relacji jest np. portal OLX, w którym to prywatne osoby mogą wystawiać swoje przedmioty na sprzedaż. Szukając możliwości zarobkowych, warto dokładniej zapoznać się z możliwościami e-commerce, ponieważ jest to przyszłość handlu. Obecnie odchodzi się od sprzedaży stacjonarnej i będzie to stała tendencja.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.