Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Tablice Ishishary

Tablice Ishishary, czyli prosta, ale skuteczna metoda na zbadania ludzkiego wzroku

Data publikacji 5 lipca 2023


Tablice Ishishary to prosta, a zarazem skuteczna metoda pozwalająca na zbadanie ludzkiego wzroku. To skuteczne narzędzie jest już od wielu lat wykorzystywane przez lekarzy okulistów w celu zbadania zdolności pacjentów do rozróżniania kolorów: czerwonego i zielonego.

Tablice Ishishary – co warto wiedzieć na ich temat?

Jeśli chodzi o tę metodę diagnostyki wzroku, warto zwrócić uwagę już na samą jej nazwę. Skąd pochodzi to tajemniczo brzmiące określenie, czyli „tablice Ishishary„. Nazwa wzięła się od nazwiska twórcy. Był nim japoński okulista i profesor pracujący dla Uniwersytetu Tokijskiego. Shinobu Ishihary to badacz, który zaprojektował pierwsze tablice na początku dwudziestego wieku (najprawdopodobniej stało się to w 1917 roku).

Dlaczego stosuje się takie narzędzie? Celem jest sprawdzenie zdolności pacjenta do rozpoznawania kolorów. Co ciekawe, w pierwszych latach opisywana metoda działania była wykorzystywana w… wojsku, a konkretnie – podczas badania sprawności wzroku rekrutów do wojska. Profesor Ishihara został bowiem poproszony o przygotowanie dla kandydatów do wojsk prostego, uniwersalnego testu, który pozwoliłby określić, czy rekruci w prawidłowy sposób postrzegają barwy.

Początki działalności Ishishary były dość prowizoryczne, ponieważ profesor prawdopodobnie malował własnoręcznie, z użyciem zwykłych farb, pierwsze tablice i testował je na swoim asystencie.

Nie trzeba być specjalistą ds. okulistyki, by móc zrozumieć, dlaczego dobry wzrok jest ważny podczas prowadzenia działań wojennych, w trakcie których liczy się przecież przede wszystkim precyzja.

Na uwagę zwraca już sam charakterystyczny wygląd tablic Ishihary. Każda taka tablica składa się z dużego koła utworzonego z kilkudziesięciu lub kilkuset okrągłych plam. Różnią się one między sobą kolorami i wielkością (różnice te są jednak stosunkowo nieduże). Odpowiednio dobrane plamy o innym kolorze tworzą liczbę. Zadaniem pacjenta jest odczytanie jej.

MDT Kraków – co można kupić w sklepie?

Jednym ze sprzedawców, którzy oferują tablice Ishihary dla gabinetów okulistycznych, jest sklep internetowy MDT Kraków. Oczywiście, tablice Ishihary to tylko jeden z wielu elementów asortymentu tego sklepu. Ponadto, można w nim znaleźć również takie produkty jak na przykład:

  • soczewki VOLK,

  • cylindry,

  • stereotesty,

  • oprawki okularowe,

  • listwy pryzmatyczne.

Podsumowując, jest to miejsce, w którym można liczyć na kompleksowe wyposażenie do nowoczesnego gabinetu okulistycznego.

Materiał zewnętrzny

Trendy w szkoleniach HR na 2024 rok

Redakcja centrumtargowe.com.pl

"CentrumTargowe" to innowacyjna redakcja internetowa, która skupia się na tematach związanych z biznesem, marketingiem, sprzedażą oraz e-commerce. Jej działalność koncentruje się na dostarczaniu czytelnikom najnowszych trendów, praktycznych porad oraz analiz z obszaru handlu, marketingu internetowego oraz prowadzenia biznesu online. Zespół redakcyjny "CentrumTargowe" to eksperci z różnych dziedzin, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby wspierać czytelników w rozwijaniu skutecznych strategii biznesowych, zwiększaniu efektywności sprzedaży oraz budowaniu silnej obecności online. Celem redakcji jest nie tylko dostarczanie wartościowych treści, ale także inspiracja i wsparcie przedsiębiorców w osiąganiu sukcesów w dynamicznym świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?