Jakie korzyści daje zamgławianie pomieszczeń?
Data publikacji 14 listopada 2022Dezynfekcja pomieszczeń przez zamgławianie to forma szybkiej eliminacji wszelkich drobnoustrojów, wirusów i bakterii z otoczenia. Polega na rozpylaniu środka dezynfekującego np. nadtlenku wodoru albo czwartorzędowych soli amoniowych poprzez intensywny wyrzut powietrza za pomocą maszyn, czyli dyfuzorów. Ta innowacyjna metoda dezynfekcji sprawdza się w odkażaniu placówek medycznych, ale również mieszkań, przemyśle spożywczym czy miejscach publicznych. Nie bez powodu określany jest mianem wysoce skutecznej sterylizacji pomieszczeń, ponieważ korzyści, jakie niesie ze sobą zamgławianie jest mnóstwo.
Zamgławianie suchą mgłą i zamgławianie ULV – czym się różnią?
Sucha i zimna mgła umożliwia wykonanie skutecznej dezynfekcji w krótkim czasie. A na czym polega zamgławianie? Zamgławianie pomieszczeń suchą mgłą to sucha forma dezynfekcji, w której pod postacią środka dezynfekującego wykorzystuje się biobójcze działanie nadtlenku wodoru przenoszonego na cząsteczkach glikolu.
Z kolei zamgławianie ULV to metoda dezynfekcji pomieszczeń na mokro. Dyfuzory do zamgławiania wyposażone są w pojemniki na wodę, do których aplikuje się środek dezynfekujący, taki jak czwartorzędowe związki amoniowe albo bazujący na chlorze. Dysza dyfuzora rozprowadza maleńkie kropelki nazywane zimną mgłą o wielkości od 5 do 50 mikronów.
Zasadnicza różnica między tymi dwoma rodzajami dezynfekcji pomieszczeń opiera się na ich formie – jedna jest na sucho, stąd też nazwa sucha mgła, a druga na mokro, czasami określana jest zamgławianiem na zimno. Należy pamiętać, że w przypadku suchej mgły w pomieszczeniu nie pozostają żadne mokre plamy, co w przypadku zamgławiania ULV jednak występuje, konieczne jest więc przeprowadzenie wycierania powierzchni. Dezynfekcja powietrza rozpoczyna się od ustalenia, jakie będzie odpowiednie stężenie wybranego środka dezynfekującego. Następnie produkt biobójczy rozpylany jest po całym pomieszczeniu, docierają w każdy zakamarek.
Jak przygotować pomieszczenie do zamgławiania?
Przed zabiegiem zamgławiania warto odpowiednio przygotować pomieszczenia i powierzchnie, które będą odkażane. Warto odsunąć łóżka i meble, zdjąć obrazy ze ściany oraz zabrać wszystkie produkty spożywcze. Możesz również zabrać z pomieszczenia wszystkie rośliny i uszczelnić pokój. Podczas zabiegu dezynfekcji powierzchni żadna osoba nie powinna przebywać w pokoju.
Zamgławianie pomieszczeń jako niezawodny sposób walki z wirusami
Dezynfekcja metodą zamgławiania sprawdza się przede wszystkim do usuwania wirusów, bakterii, grzybów i wszelkich drobnoustrojów w powietrzu i na powierzchni. Środek dezynfekujący jest rozprowadzany przez dyfuzor pod postacią mnóstwa małych kropelek, które osiadają na wszystkich powierzchniach w pomieszczeniu.
W przypadku zamgławiania suchą mgłą proces wygląda analogicznie, z tym że dyfuzor rozpyla jest sucha mgła z nadtlenkiem wodoru. Aplikowane środki biobójcze natychmiastowo unicestwiają wszelkie groźne mikroorganizmy, czyniąc pomieszczenie bezpiecznym i świeżym. Odkażanie przebiega szybko i sprawnie, eliminując wszelkie drobnoustroje i bakterie.
Wszechstronna forma sterylizacji pomieszczeń
Kolejna zaleta zamgławiania jako dezynfekcji pomieszczeń to jej wszechstronność stosowania. Z powodzeniem zamgławianie wykorzystywane jest w takich miejscach, jak:
- mieszkania i domy;
- w branży medycznej;
- hotele i pensjonaty;
- restauracje i bary;
- tramwaje, autobusy;
- przedszkola i szkoły;
- gabinety weterynaryjne;
- miejsca użytku publicznego;
- w biurach;
- lokale po pożarach;
- pomieszczenia po zgonach.
Ile trwa zamgławianie? Szybka dezynfekcja pomieszczeń
Zamgławianie to bez wątpienia forma dezynfekcji, która przebiega niezwykle szybko. To ogromna zaleta, ponieważ czas to pieniądz i na pewno zależy Ci, aby zaoszczędzić go jak najwięcej. Czas pracy potrzebny na wykonanie dezynfekcji przez zamgławianie wynosi najczęściej od kilkunastu minut do kilku godzin w zależności od wielkości pomieszczenia oraz wydajności stosowanego urządzenia.
Dla przykładu średniej wielkości sypialnię można odkazić już w przeciągu jednej godziny. Jeśli stosowane jest stężenie 6% nadtlenku wodoru, zabieg sterylizacji pomieszczeń może trwać od 30 do 60 minut. Wybierając wyższe stężenie wynoszące 12%, czas potrzebny na zabieg dezynfekcji pomieszczeń wynosi od 1 do 2 godzin. W tej kwestii zamgławianie odbywa się znacznie szybciej niż inna popularna forma odkażania, czyli ozonowanie pomieszczeń.
Dezodoryzacja przez zamgławianie jako rozwiązanie na nieprzyjemne zapachy
Dezodoryzacja profesjonalne usuwanie woni, których nie sposób wyeliminować tradycyjnymi środkami. Nieprzyjemne zapachy mogą być różne: swąd spalenizny po pożarze, uciążliwy fetor po zwłokach, czy też dymu papierosowego albo różnego rodzaju zapachy odzwierzęce.
Dezynfekcja przez zamgławianie umożliwia także skuteczną dezodoryzację. Zazwyczaj stosuje się ją tam, gdzie ozonowanie pomieszczeń jest niemożliwe do przeprowadzenia, ale z eliminacją niechcianych woni radzi sobie tak samo świetnie, jak ozon. W trakcie zabiegu całe pomieszczenie zostaje wypełnione substancjami likwidującymi nieprzyjemny fetor, powodując jego całkowitą eliminację, a nie tylko powierzchowne maskowanie.
Skuteczna metoda dezynsekcji
Kolejna korzyść stosowania dyfuzorów suchej mgły jest fakt, że zamgławianie pozwala w łatwy sposób wyeliminować niechciane insekty i szkodniki z Twojego domu. Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z robactwem z mieszkaniu wiesz, jak trudne jest ich skuteczne wytępienie. Korzystanie z amatorskim środków chemicznych na mole czy karaluchy przeważnie daje krótkotrwały efekt, a po czasie plaga powraca.
Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się usługi dezynsekcji przy pomocy zamgławiania.
W eliminacji insektów najczęściej wybiera się zamgławianie ULV, podczas którego środek biobójczy na owady zostaje rozprowadzony po całym pomieszczeniu pod postacią mikro kropelek. Zamgławianie to skuteczny sposób na mole, pluskwy, karaluchy i wszy.
Środek dezynfekujący, która dociera wszędzie
Jedną z bardziej istotnych zalet zamgławiania jest fakt, że zarówno sucha mgła, jak i kropelki zimnej mgły docierają w trudno dostępne miejsca. Wszystkie szczeliny i zakamarki, nawet te o wielkości 1-2 mm zostają dokładnie odkażone przy pomocy środków chemicznych o wysokim spektrum działania. Dezynfekcja przez zamgławianie w ten sposób przegania precyzją i dokładnością klasyczne środki do dezynfekcji pomieszczeń.
Dlatego zamgławianie ULV to metoda stosowana od lat przez placówki medyczne, restauracje czy urzędy.
Czy zamgławianie to skuteczne rozwiązanie?
Sterylizacja stosowana przy pomocy suchej mgły, a także zimnej mgły daje niezwykle zadowalające rezultaty. W krótkim czasie eliminuje z pomieszczenia wszelkie niebezpieczne mikroorganizmy i pozostawia powierzchnie czyste i wolne od roztoczy i grzybów. Metoda zamgławiania jest o wiele skuteczniejsza od stosowania oprysków i tradycyjnych form odkażania, ponieważ mikrocząsteczki ze środkiem biobójczym docierają w każdy zakamarek.
Nie bez powodu jest to rozwiązanie umożliwiające profesjonalną dezynfekcję stosowane już od wielu lat. Początkowo korzystano z zamgławiania w wojsku, aptekach i miejscach, w których jest duża rotacja osób. Z biegiem czasu formuły środków chemicznych i technologia zostały znacznie ulepszone, czyniąc z niej bezpieczną i ekonomiczną formę eliminacji drobnoustrojów i nieprzyjemnych woni.
Profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń przez zamgławianie
Należy mieć na względzie, że obsługę zamgławiaczy najlepiej powierzyć specjalistom. Firma Kastelnik oferuje usługi gruntownej dezynfekcji pomieszczeń przez zamgławianie ULV, suchą mgłą przy pomocy nadtlenku wodoru, a także mikrodyfuzję. Technicy wykorzystują środki do dezynfekcji zgłoszone w Urzędzie Rejestracji o najwyższej skuteczności na rynku. Wybór profesjonalnych środków gwarantuje usługi dezynfekcji powierzchni na najwyższym poziomie, a wszelkie drobnoustroje i bakterie nie mają szans. Załoga specjalistów może przyjechać w każdy zakątek kraju oferując kompleksowe odkażanie pomieszczeń krok po kroku.
Warto pamiętać, że wszędzie tam, gdzie konieczna jest fachowa dezynfekcja, jednak nie mamy możliwości zamówić takie usługi, najlepiej sięgnąć po najskuteczniejsze środki do dezynfekcji. Taki preparat powinien zawierać m.in. nadtlenek wodoru i glikol propylenowy. Jak już wiesz, dezynfekcja pomieszczeń z wykorzystaniem zamgławiania to jedna z bardziej opłacalnych opcji, jeśli chodzi o gruntowną dezynfekcję powierzchni, usuwanie nieprzyjemnych zapachów i eliminację robaków z mieszkania.