Jak wygląda konwojowanie pieniędzy, czyli cash handling?
Data publikacji 22 czerwca 2023
Obieg gotówki wiąże się z różnymi zagrożeniami, dlatego wymaga specjalistycznych zabezpieczeń. Konwojowanie pieniędzy nie oznacza jedynie transportu gotówki z miejsca na miejsce, ale jest to cały proces polegający na zabezpieczeniu i na zarządzaniu gotówką. W tym artykule zapoznasz się z najważniejszymi informacjami związanymi z cash handlingiem i dowiesz się, jak wygląda konwojowanie gotówki.
Co to jest cash handling?
Konwój pieniędzy jest specjalistyczną usługą obejmującą cały proces obiegu gotówki – od liczenia, poprzez sortowanie i przechowywanie aż po transport. Cash handling jest kluczowy dla wielu sektorów gospodarki takich jak: bankowość, handel, administracja publiczna czy logistyka i spedycja. Celem konwoju pieniędzy jest ich zabezpieczenie przed kradzieżą, ale też zapewnienie płynności transakcjom gotówkowym oraz optymalizacja kosztów związanych z obsługą gotówki. Usługa, jaką jest cash handling, musi być realizowana zgodnie z wymogami prawnymi, dlatego jest świadczona wyłącznie przez podmioty posiadające koncesję na ochronę osób i mienia.
Co składa się na cash handling?
Proces zarządzania gotówką składa się z trzech elementów:
Cash processing – to nic innego jak zarządzanie stanami gotówkowymi, czyli sortowanie, liczenie, pakowanie, przechowywanie pieniędzy oraz sprawdzanie ich autentyczności. Na tym etapie sporządza się raporty oraz zestawienia, w których przedstawia się stany gotówkowe.
Cash in transit – to fizyczny transfer pieniędzy lub wartościowych przedmiotów z miejsca A do miejsca B. Transportem zajmują się jedynie firmy specjalizujące się w ochronie osób i mienia. Na czas podróży gotówka musi być dobrze zabezpieczona i ochraniana przez wykwalifikowany personel. Konwój pieniędzy podlega ścisłym regulacjom prawnym, dlatego na tym etapie kluczowe jest zastosowanie odpowiednich środków zabezpieczających.
Serwis ATM – kolejną składową cash handlingu jest serwis ATM związany z obsługą urządzeń płatniczych (np. bankomatów). Do tej usługi zalicza się zapewnienie ciągłości działania urządzeń, uzupełnianie gotówki, zabezpieczanie zatrzymanych kart bankomatowych oraz odbieranie pieniędzy z wpłatomatów.
Profesjonalny konwój – ochrona i zabezpieczenie gotówki
Konwój pieniędzy jest obarczony dużym ryzykiem, dlatego należy przeprowadzać go w sposób profesjonalny i zgodny z prawem. Z tego względu fizyczny transport gotówki lub wartościowych przedmiotów odbywa się wyłącznie samochodem do tego przeznaczonym – pojazd jest certyfikowany i opancerzony. Nad procesem czuwają pracownicy ochrony, którzy cały czas mają łączność z centralą. Dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych technologii istnieje możliwość śledzenia lokalizacji pojazdu, co jest dodatkowym zabezpieczeniem konwojowanych przedmiotów. Firmy zajmujące się cash handlingiem korzystają z zaawansowanych technologii, systemów i aplikacji, które pomagają zarządzać stanami gotówkowymi oraz logistyką transportu, a klientowi zapewniają dostęp online do wszystkich istotnych informacji.