Strona główna

/

Poradnik

/

Tutaj jesteś

Kółka transportowe – właściwości i zastosowania

Data publikacji: 2023-03-08 Data aktualizacji: 2025-01-30
Kółka transportowe

Koła transportowe zapewnia płynną i sprawną pracę urządzeń zarówno w dziale produkcji, jak i przestrzeni magazynowej. Poszczególne modele powinny być dostosowane do potrzeb miejsca pracy, w którym będą stosowane – jedne z nich są przeznaczone do użytku na nierównych podłożach, drugie stosuje się przy przekraczaniu progów i przeszkód, a jeszcze inne są odporne na czynniki zewnętrzne. W artykule dokładnie opisujemy ich funkcjonalności.

Kółko transportowe – zastosowanie

Zastosowanie kół znacznie ułatwia przemieszczanie gabarytowych ładunków na wybrane odległości przy niewielkim wysiłku. W trudnych warunkach przemysłowych trzeba jednak zadbać o to, aby kółka transportowe były solidne i wytrzymałe – mówi Aleksandra Zawadzka, ekspert ds. BHP w firmie EMPORO – Takie właściwości zapewnią im ochronę przed wpływem ciężkich warunków codziennego użytkowania. Koła powinny być zatem odporne za zużycie, a co za tym idzie również na duże obciążenia, działanie środków chemicznych, wyładowania elektrostatyczne czy uszkodzenia mechaniczne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kół transportowych?

Niewłaściwe dobrane kółka do wózków transportowych mogą uszkodzić powierzchnię, a także narazić operatorów urządzeń, uniemożliwiając ich bezpieczną obsługę. Zestawy kołowe różnią się od siebie m.in. rozmiarami, wytrzymałością czy materiałem, z którego są wykonane. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę podstawowe parametry: średnicę, rodzaj bieżnika i łożyska oraz całkowitą nośność. Inne czynniki wpływające na stosowanie kół to rodzaj podłoża, warunki atmosferyczne, amortyzacja drgań czy zastosowany materiał. Równe istotne są też bardziej specjalistyczne wymagania tj. kontakt z substancjami chemicznymi, przewodzenie elektryczności w przypadku kół antystatycznych czy wyjątkowo wysoką nośność, którą zapewni kółko transportowe do dużych obciążeń.

Kółka transportowe – rodzaje

Do produkcji kół transportowych wykorzystuje się różnorodne materiały. Najczęściej są to tworzywa sztuczne lub metale i ich stopy. Na rynku dostępne są m.in. modele z poliuretanu lub gumy, a także konstrukcje monolityczne np. z poliamidu lub żeliwa. Firmy oferują kółka zarówno z obudową stałą, jak i obrotową, zestawy hamowane i pozbawione hamulców. Tak szeroki asortyment sprawia, że bez problemu można dopasować odpowiednie wyposażenie do kontenerów, pojemników mobilnych, wózków paletowych i innych urządzeń stosowanych w zakładzie pracy.

Przy wyborze odpowiednich kół transportowych szczególnie istotna jest ich jakość oraz solidne wykonanie. Dopasowanie ich do potrzeb przedsiębiorstwa zapewni bezpieczeństwo pracownikom, a także znakomitą pracę całego zestawu niezależnie od typu nawierzchni i obciążenia.

Redakcja centrumtargowe.com.pl

W centrumtargowe.com.pl z pasją śledzimy świat biznesu, e-commerce i marketingu. Dzielimy się naszą wiedzą, by każdy mógł łatwo zrozumieć nawet najbardziej złożone zagadnienia. Chcemy, by nasi czytelnicy czuli się pewnie w dynamicznym świecie handlu i promocji.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?