Na czym polega handel elektroniczny?
Data publikacji 6 lipca 2022Internet otworzył przed ludźmi ogromne możliwości. Dzięki połączeniu z wielką siecią możemy utrzymywać kontakty z ludźmi na całym świecie, uczyć się i przyswajać niedostępne wcześniej informacje. Z czasem, choć nie całkowicie, do internetu przeniósł się też handel. Poniżej przeczytasz, czym jest handel elektroniczny i jak działa handel w internecie.
Co to jest handel elektroniczny
Handel elektroniczny, nazywany zamiennie e-handlem lub e-commerce, to proces, w którym transakcje zawieramy przez internet, najczęściej przy pomocy samoobsługowej platformy.
Klienci dokonują wyboru towaru lub usługi sami, bez pomocy sprzedawcy i zamawiają je na wskazany przez siebie adres fizyczny lub e-mailowy. Najczęściej płatność dokonywana jest również w formie bezgotówkowej on-line (obowiązkowe przy sprzedaży produktów dostarczanych w ten sposób). Jednak istnieje także możliwość zapłaty bezpośrednio przy odbiorze zamówionego towaru.
Proces handlu w internecie jest zautomatyzowany z punktu widzenia klienta. Dla sprzedającego, zwłaszcza wtedy, gdy oferuje fizyczne produkty, a nie usługi, nadal jest dość skomplikowany. Po przyjęciu zamówienia trzeba spakować i wysłać towar. Wcześniej jeszcze potwierdzić, że został opłacony. Klient ma również prawo zwrotu, więc sprzedawca będzie musiał również obsługiwać te sferę: przyjmować towar, sprawdzać go i zwracać pieniądze albo wysyłać ponownie inne produkty.
Możliwości handlu w internecie
E-commerce może być prowadzony pomiędzy firmą i konsumentem (C2B, Customer to Business) . Taka sytuacja zdarza się najczęściej lub pomiędzy dwoma firmami (B2B Business to Business). Rzadziej, ale zdarzają się także sytuacje handlowe pomiędzy dwoma klientami prywatnymi (C2C, Customer to Customer) lub takie, gdzie osoba fizyczna sprzedaje coś firmie (C2B, Customer to Business).
Przez internet można sprzedawać prawie wszystko to, co w sklepie stacjonarnym. Niektóre towary objęte są prawnym zakazem. Przez internet nie można sprzedawać m.in:
– alkoholu,
– lekarstw (mogą to robić apteki posiadające punkt stacjonarny),
– broni,
– wyrobów tytoniowych, w tym e-papierosów
W praktyce sprzedaż internetowa dotyczy wszystkiego tego, co ludzie zdecydują się kupić bez wcześniejszego obejrzenia. Pandemia mocno zweryfikowała tę kwestię. Ludzie nauczyli się, że przez sieci można kupić nie tylko książki i zabawki, ale również buty i ubrania, które kiedyś koniecznie chcieli przymierzyć.
Przez internet można kupić też produkty spożywcze, nawet te o krótkim terminie przydatności, jak chleb. Wielu dostawców świeżych wyrobów (ryby, mięsa) dowozi je klientom na terenie całego kraju w opakowaniach, dzięki którym zachowują świeżość.
Jak szukać pomysłu na internetowy biznes
Dziś w handlu internetowym kluczowe jest nie to, co sprzedawać, ale jak się do tego zabrać, by mieć dużo klientów. Znalezienie niszowej branży też jest ważne, niemniej jednak może się okazać, że takiej niszy już właściwie nie ma.
Dlatego ważna jest reklama i sposób podejścia do handlu. Kluczowym elementem będzie także cena. Klienci zwracają uwagę na to, ile kosztuje produkt i jak szybko mogą go otrzymać. W praktyce, przy obecnej sieci dostaw, większość produktów można otrzymać kolejnego dnia.