Czy zakup samochodu na firmę jest opłacalny?
Data publikacji 11 września 2022
W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się zakup samochodu na firmę. Auto w firmie jest dużym ułatwieniem. Można śmiało powiedzieć, że posiadanie pojazdu jest obecnie niezbędne. Pewne wątpliwości mogą się pojawić przy jego nabyciu.
Jak kupić auto na firmę?
W tym artykule podpowiemy, czy lepiej wybrać leasing, czy zakup na fakturę. Od jednostkowych okoliczności zależy bardzo wiele. Trzeba znać plusy i minusy obu rozwiązań, żeby dokonać mądrego wyboru. Musisz także wiedzieć, jak rozliczyć kupno samochodu na firmę. Z relatywnie sporym kosztem związany jest zakup samochodu osobowego na fakturę. Z reguły finansuje się to z kredytu lub z majątku podatnika. Od indywidualnej sytuacji podatnika uzależniony jest wybór właściwej formy kupna. Podatnik powinien wprowadzić do ewidencji trwałych środków samochód o wartości przekraczającej 10 tysięcy złotych. W przypadku czynnych podatników VAT jest to wartość netto, a jeśli chodzi o nievatowców jest to wartość brutto. Auto trzeba również poddać amortyzacji, według regulacji wynikających z ustawy o PIT.
Metody amortyzacji
Dostępne są dwie metody amortyzacji, w zależności od tego, czy kupiliśmy samochód używany, czy nowy. Metoda liniowa zakłada standardowy okres dokonywania amortyzacyjnych odpisów wynoszący 5 lat, przy jednoczesnym wykorzystaniu stawki 20% z wykazu stawek. W przypadku drugiej metody stawka roczna wynosi 40%, a okres wynosi 2,5 roku. Przepisy dotyczące odliczania podatku VAT przy kupnie aut osobowych również należy mieć na uwadze. Ważne są także wydatki z nimi powiązane. Przysługuje 50% odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa i wydatków związanych z bieżącym użytkowaniem pojazdu, jeśli auto jest użytkowane do tak zwanych celów mieszanych. Cele mieszane, czyli zarówno prywatnie, jak i w działalności. Jeśli użytkujesz pojazd tylko dla potrzeb prowadzonego przedsiębiorstwa to przysługuje ci pełne odliczenie podatku. Nie tylko z perspektywy majątkowej, ale również podatkowej trzeba patrzeć przy wyborze sposobu kupna auta osobowego.
Główne koszty
Leasing wydaje się bardzo atrakcyjny, ponieważ rozkłada koszty zakupu w czasie. To sprawia, że mniej zakłócona jest płynność finansowa. W takiej sytuacji nie dokonuje się odpisów w ramach amortyzacji, ponieważ samochód nie jest składnikiem majątku firmy. Wydatki na eksploatację oraz opłaty leasingowe to główne koszty. Przy kupnie pojazdu na fakturę decydujemy się na jednorazowy i duży wydatek. Z reguły jest to bardzo duże obciążenie dla firmy, ponieważ transakcja opłacana jest przy użyciu środków z aktualnego rachunku bankowego firmy. Zachęcająco nie wyglądają też korzyści w sferze podatków. W koszty nie można wpisać bezpośrednio wydatku, można wykorzystać jedynie odpisy amortyzacyjne rozłożone w czasie. Od mnóstwa zmiennych uzależniona jest decyzja o wybraniu metody kupna auta osobowego dla firmy. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko typ firmy i majątek przedsiębiorcy, ale także korzyści podatkowe. Żeby dobrze wybrać trzeba prawidłowo oszacować opłacalność wszystkich alternatyw. Teraz powinieneś już wiedzieć, jak wygląda zakup auta na firmę.