Czym są papiery wartościowe? Jak się dzielą i na czym polega ich emisja?
Data publikacji 21 października 2022Wielu osobom papiery wartościowe kojarzą się przede wszystkim z akcjami i obligacjami. Należy jednak pamiętać o tym, że pojęcie te ma znacznie szerszy zakres. To jedno z najważniejszych zagadnień związanych z inwestowaniem, dlatego warto znać jego znaczenie.
Papiery wartościowe – co to takiego?
Jak tłumaczą doradcy z firmy inwestycyjnej Prosper Capital, papier wartościowy jest dokumentem o zbywalnym charakterze. Osobie wskazanej w treści dokumentu jako uprawnionej przysługują określone prawa majątkowe. Warunkiem niezbędnym do zrealizowania tych uprawnień jest przedłożenie papieru wartościowego. Podstawą obowiązującego w Polsce systemu papierów wartościowych są przepisy kodeksu cywilnego. Dodatkowe regulacje odnoszące się do poszczególnych rodzajów omawianych dokumentów wynikają z ustaw szczególnych.
Jak dzielą się papiery wartościowe?
Najbardziej popularnymi papierami wartościowymi są wspomniane już akcje i obligacje. Niemniej zaliczają się do nich także m.in.: prawa poboru, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, listy zastawne oraz certyfikaty inwestycyjne. Przy podziale papierów wartościowych przyjmowane są rozmaite kryteria. Z uwagi na rodzaj inkorporowanego prawa wyróżnia się papiery wierzycielskie, udziałowe oraz towarowe. Według sposobu wskazania osoby uprawnionej oraz trybu zbywania papiery dzielą się na: imienne, na okaziciela oraz na zlecenie. Jeśli natomiast chodzi o posiadane uprzywilejowanie, to mamy papiery uprzywilejowane oraz nieuprzywilejowane.
Czym jest emisja papierów wartościowych?
W praktyce emisja papierów wartościowych jest wprowadzaniem do obiegu na rynku kapitałowym nowych papierów wartościowych. W rachubę wchodzą tu przeważnie akcje oraz obligacje. Dokumenty te emitowane są po to, aby sprzedać je inwestorom. W ten sposób emitenci pozyskują kapitał, który jest niezbędny do realizowania różnych projektów. Prawo do emitowania papierów wartościowych przysługuje Skarbowi Państwa, przedsiębiorstwom, instytucjom pośrednictwa finansowego oraz jednostkom samorządu terytorialnego.